Skolas teātris ”Skatuves kods” viesojas ”Kalāčos”

3. maijā mūsu teātris “Skatuves kods” viesojās dzejnieka Eduarda Veidenbauma (1867-1892) dzimtas mājās “Kalāčos”, kur dzejnieks pavadījis lielāko sava neilgā mūža daļu.

Teātra režisore Sandra Dambiniece dalās iespaidos: ”Pabijām istabās, restaurētajā stallī, kur mūsdienās notiek dzejas pasākumi, un klētiņā, kur vasarās Veidenbaums mācījies, rakstījis, kā arī skolojis jaunāko brāli un māsu. Uzklausījām daudzus vēl nedzirdētus faktus un nostāstus. Lai apsveiktu dzejnieku 150. dzimšanas dienā, ”Kalāču” senatnīgajā dārzā pie Eduarda Veidenbauma pieminekļa sarīkojām dzejas dienas, katrs nolasot savu mīļāko Veidenbauma dzejoli. Ar šo pasākumu skaisti atklājām muzeja sezonu un, protams, pieskārāmies Veidenbauma spieķim. Dzejniekam esot paticis moderni ģērbties – būdams gados jauns, bildēs viņš bieži redzams ar spieķi, jo tolaik kungiem bija modē staigāt ar spieķi. Veidenbaums gan to nevarējis atļauties iegādāties, tādēļ pats izgriezis no vienkārša paegļa zara. Mūsu brīnišķīgā gide Andra, runājot par radošo garu, apgalvoja:

“Kas pie Veidenbauma spieķa skāries,
Tas lai necer, ka tas tas pāries…”

Mēs arī ļoti ceram, ka nepāries! Veidenbauma dzimšanas diena ir 3. oktobrī, savukārt 3. maijā savu 85. dzimšanas dienu mūžībā svinēja Imants Ziedonis. Mums tā likās īpaša sakritība…”