Gatavojoties siekalu skrīningam mācību iestādēs

Aicinām iepazīties ar pirmo informāciju, kas šobrīd pieejama par siekalu testiem, sagaidot jauno mācību gadu. Te vēl nav ierašanās un testēšanas grafiks.

 • IZM sagatavotie “Jautājumi un atbildes par testēšanu skolās jaunajā 2021./2022.mācību gadā” ministrijas tīmekļa vietnē: https://www.izm.gov.lv/lv/biezak-uzdotie-jautajumi-par-covid-19-0
 • Mūsu skolā testēšanu nodrošinās zinātniskais institūts “BIOR”. Skola institūtam ir iesniegusi skolēnu un darbinieku sarakstu, kurā bija jānorāda arī tālruņa numuri un e-pasta adreses. 2.–12. klašu skolēniem tika norādīti e-klasē pieejami tālruņa numuri un EDU e-pasta adreses. Šī e-pasta piekļuvēm kopš attālināto mācību laika vajadzētu būt visiem. (piekļuves adrese bija https://pasts.edu.riga.lv) Ja ir aizmirsies, sazinieties ar skolu! 1. klašu skolēniem e-pasta adreses un tālruņa numuri tika paņemti no pieteikumiem, kuri aizpildīti, stājoties skolā.
 • Neatkarīgi no piekļuves e-pastiem, testu rezultāti ir saņemami arī e-veselībā. To var veikt pilngadīgs skolēns, vai nepilngadīga skolēna vecāks/likumiskais pārstāvis, izmantojot Latvija.lv funkcionalitāti
 • BIOR sagatavots video par siekalu testu veikšanu. Aicinām to rūpīgi noskatīties, ja nepieciešams, tad arī izrunāt:

Un te video saturs arī rakstiski:

INSTRUKCIJA SIEKALU PARAUGA ŅEMŠANAS SARS-COV-2 LABORATORISKAJAI ANALĪZEI
✓ 30 minūtes pirms siekalu parauga ņemšanas nedrīkst tīrīt zobus, skalot muti, lietot medikamentus caur muti, ēst, dzert, smēķēt, veipot vai košļāt košļājamo gumiju.
✓ Ja jūtat slāpes vai ir sausuma sajūta mutē, 60 minūtes pirms siekalu parauga ņemšanas, iesakām izdzert glāzi ūdens.

Lūdzu, izlasiet visu instrukciju līdz galam, pirms sākat parauga ņemšanu!

 1. Nomazgājiet rokas ar ziepēm vismaz 20 sekundes!
 2. Izņemiet no iepakojuma siekalu mēģeni, atpakaļsūtīšanas maisiņu, spirta plāksnīti, papīra salveti un veidlapu!
 3. Aizpildiet veidlapu DRUKĀTIEM burtiem–vārdu, uzvārdu un klasi. Atcerieties, ka kvalitatīvi iesniegti dati, atvieglos epidemiologu darbu un nodrošinās laicīgu pārskata saņemšanu!
 4. Atskrūvējiet mēģenes vāciņu! Mēģenē ir nekaitīgs šķidrums, kurš jāatstāj mēģenē. Sakrājiet mutē siekalas un iepildiet mēģenē! Atkārtojiet procedūru vairākkārt, piepildot mēģeni vismaz līdz pusei, neskaitot burbulīšus! Lielākajai daļai cilvēku tam nepieciešamas 3-5 minūtes. Papīra salvete izmantojama higiēniskos nolūkos – mutes noslaucīšanai procedūras laikā vai pēc procedūras.
 5. Cieši aizskrūvējiet mēģenes vāciņu!
 6. Izmantojot spirta plāksnīti, dezinficējiet mēģeni no ārpuses!
 7. Uzrakstiet vai uzlīmējiet uz mēģenes savu vārdu un uzvārdu!
 8. Ievietojiet piepildīto mēģeni un aizpildīto veidlapu atpakaļsūtīšanas maisiņā!
 9. Aiztaisiet paraugu ņemšanas maisiņu un nododiet atbildīgajai personai!
  Paldies par uzticēšanos!

Ilustrācija: Laboratory Vectors by Vecteezy